Select Page

Idetë e mëngjesit për njerëzit me diabet tip 2

Drithërat me sheqer, bagels me djathë krem, dhe proshutë e skuqur janë të gjitha ushqime të njohura për mëngjes, por ato nuk janë mundësi të shëndetshme dhe mund të jenë zgjedhje të dobëta për njerëzit me tip 1 ose diabeti i tipit 2.

Mëngjesi është një vakt thelbësor. Hulumtimet tregojnë se njerëzit me diabet që hanë mëngjes kanë më pak të ngjarë të teprojnë gjatë gjithë ditës. Përveç kësaj, njerëzit me diabet tip 2 që po përpiqen të kontrollojnë peshën e tyre duhet të shmangin ose kufizojnë ushqimet që janë të pasura me yndyrë dhe sheqer. Një person me këtë gjendje duhet të minimizojë marrjen e tyre të ushqimeve të kripura dhe yndyrnave jo të shëndetshme, veçanërisht yndyrnave të kafshëve. Njerëzit mund të bëjnë disa ndryshime në mëngjeset klasike për t’i bërë ato të përshtatshme, ndërsa disa opsione më pak tradicionale mund të jenë çuditërisht të shijshme dhe të kënaqshme. , dhe kripë. Ushqimet e dendura ushqyese sigurojnë një ndjenjë të plotësisë, gjë që mund ta bëjë më të lehtë për njerëzit që t’i rezistojnë ushqimeve jo të shëndetshme. >

Lëngjet e frutave premade shpesh përmbajnë sheqer të shtuar që trupi thith me shpejtësi. Disa përmbajnë ëmbëlsues artificialë, që hulumtimi sugjeron mund të shkaktojë thumba sheqeri në gjak ose të ndikojë në ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe bakteret e zorrëve. Ndihmoni të luftoni urinë. në një grusht tërshërë ose fara, të tilla si chia ose liri. Shtoni ëmbëlsinë duke u përzier në manaferrat e ngrira, banane, mollë ose pjeshkë.

fibra gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes kardiovaskulare dhe sëmundjeve të zemrës. personi duke u ndjerë i plotë për më gjatë. Proteina gjithashtu mund të ngadalësojë tretjen e karbohidrateve. Burimet e yndyrës së shëndetshme përfshijnë arra, fara dhe avokado. Përndryshe, një person mund të përzihet në një pluhur proteine.

Përzieni 2 gota me mjedër të ngrirë, boronica dhe luleshtrydhe me një avokado të tërë dhe gjysmën e një filxhan kale. Thini konsistencën.

 • Përzieni në farat chia për të shtuar yndyrë të mirë dhe fibra shtesë. Në ekuilibër me frutat, farat nuk do të ndikojnë në shijen. Kaloritë e një vakt. Shtë e rëndësishme të merren parasysh carbs dhe kaloritë që ai përmban dhe të shmangni ngrënien e një vakt të plotë së bashku me të. Anydo përpunim do të prishë fibrat, duke e bërë më të lehtë përmbajtjen e karburantit të një ushqimi që trupi të tretet dhe potencialisht duke rritur rrezikun e një spike sheqeri.

  Mësoni më shumë këtu për smoothies për njerëzit me diabet.

  tërshërë

  Bollguri është i pasur me fibra, që do të thotë se mund të ngadalësojë thithjen e sheqerit në gjak, të lehtësojë tretjen dhe të luftojë urinë. Mund të jetë një opsion i mëngjesit të dendur me lëndë ushqyese, por një person duhet të kujdeset për mënyrën se si ata e përgatisin atë dhe cilat toppings shtojnë. g) filxhan me tërshërë të gatuar në ujë përfshijnë 4 g fibra dhe vetëm 1.08 g sheqer.

 • Carbs: 27.31 G
 • Proteina: 5.55 g
 • Kalcium: 187 miligramë (mg)
 • Hekuri: 13.95 mg
 • Magnezi: 61 mg
 • Fosfori: 180 mg
 • Kaliumi: 143 mg
 • natriumi: 115 mg
 • Zinku: 1.45 mg
 • Shurupi kafe do ta bëjë bollgur një opsion të kënaqshëm, me sheqer të ulët.

  Vezët

  Një vezë e madhe e zier përmban rreth:

  • Kalori: 78
  • Proteina: 6.29 g
  • Fat: 5.30 g, nga të cilat 1.63 g janë yndyrna të ngopura
  • Sheqer, në 0.56 g, është lloji i vetëm i karbohidrateve
  • Kalciumi: 25 mg
  • Magnezi: 5 mg
  • Fosfori: 86 mg
  • natriumi: 62 mg
  • Vitamina D: 44 njësi ndërkombëtare (IU)

  Një vezë e zier gjithashtu përmban rreth 186 mg kolesterol. Udhëzimet dietike për amerikanët 2015-2020 Vini re se studimet kanë lidhur një konsum të ulët të kolesterolit me një incidencë më të ulët të sëmundjes kardiovaskulare. ushqime, ato janë gjithashtu më të ulëta në yndyrnat e ngopura, të cilat ekspertët e shohin si shqetësimin më domethënës për shëndetin e zemrës. Të moshës midis 42 dhe 60 vjeç, ata që hanin më shumë vezë kishin 38% më pak të ngjarë të zhvillonin diabet tip 2 sesa ata që hanin vezët më të pakta, megjithë përmbajtjen e kolesterolit të këtij ushqimi. Shpjegimi për këtë konstatim mund të jetë që vezët ofrojnë lëndë ushqyese thelbësore që mund të përfitojnë shëndetin e përgjithshëm dhe të ndihmojnë në zëvendësimin e zgjedhjeve të mëngjesit me karburant më të lartë ose më shumë të përpunuara.

  Një studim tjetër zbuloi se njerëzit që hanin dy vezë në ditë për 12 javë panë një ulje të ndjeshme të indeksit të yndyrës së trupit të tyre dhe të masës trupore (BMI) në krahasim me ata që nuk hanin vezë gjatë kësaj periudhe. duke ngrënë vezë. Njerëzit mund të provojnë:

  • Zierja e një veze dhe e kalon atë me piper të zi ose kayenne
  • Bërja e një spinaqi ose omëletë kale
  • Vezët e shtruara me shtresa në Wholemeal Ose bukë ezekiel ose patate e ëmbël "dolli"
  • Duke përdorur piperin e kajut ose jalapenos me presh për aromatizimin në vend të kripës
  • Mund të ndihmojë një person të kontrollojë nivelin e sheqerit në gjak, por shumë marka të njohura të drithërave janë të pasura me sheqer dhe me fibra të ulëta, përfshirë ato që prodhuesit reklamojnë si të shëndetshëm. -RICH, alternative me sheqer të ulët. për shërbim. CH do të thotë që ata shpesh nuk janë një zgjedhje e mirë për njerëzit me diabet, por kos i pangopur i pangopur është një mundësi e mëngjesit krejtësisht e shëndetshme. UL>

  • Kaloritë: 59
  • Proteina: 10.19 g
  • yndyrë: 0.39 g
  • Karbohidrati: 3.60 g, nga të cilat 3.24 g natyrisht që ndodh sheqer që ndodh natyrshëm
  • Kalciumi: 110 mg
  • Magnezi: 11 mg
  • Fosfori: 135 mg
  • Kaliumi: 141 mg
  • < > Natriumi: 36 mg

  • Kolesteroli: 5 mg

  Ai gjithashtu përmban vitamina A dhe B, duke përfshirë 7 mcg folate. aromë, strukturë ose ëmbëlsi, një person mund të spërkasë kosin me mjedër, boronica ose manaferrat e tjera, si dhe farat ose arrat e kungullit. fibra dhe disa yndyrna të mira. Bollguri.

 • Vitamina E: 3.1 mg
 • Kolesteroli: 0 g
 • Fat: 21.99 g, nga të cilat vetëm 3.19 g është yndyrë e ngopur
 • Sidoqoftë, një filxhan avokado gjithashtu përmban 240 kalori, kështu që një person që po përpiqet të humbasë peshë duhet të llogarisë këto dhe të hajë vetëm avokado në moderim.

  Njerëzit me diabet mund të provojnë:

  < UL>

 • Mbushja e një avokado me një vezë ose gjizë me pak yndyrë, me kripë të ulët
 • Përhapja e avokados në dolli me vakt të tërë ose bukë
 • çiftimi i avokados me një omëletë vegjetariane
 • Vice një avokado dhe duke bërë një sallatë të shpejtë me domate qershi dhe vezë të ziera të copëtuara
 • grangë Hani, por ato janë të pasura me yndyrë, kripë dhe kancerogjenë, gjë që i bën ata zgjedhje jo të shëndetshme, veçanërisht për njerëzit me diabet. Përkundrazi:

  zëvendësuesit e mishit: Disa zëvendësues të mishit, të tilla si tofu dhe proteina të tjera me bazë bimore, mund të shijojnë të ngjashme me proshutën dhe sallamin, veçanërisht kur një person i përzien ato në një pjatë tjetër. Sidoqoftë, para se të provoni një alternative të mishit, njerëzit me diabet duhet të kontrollojnë përmbajtjen e kripës. Pulë ose Turqia Bacon gjithashtu mund të jetë një zgjedhje me yndyrë më të ulët, megjithëse përmbajtja e tij e natriumit mund të jetë akoma e lartë. Mund të provoni shtrimin e proshutës vegjetariane, marule dhe domate të pjekura në bukë të mbinat ose me drithëra. Low me lëndë ushqyese por të larta në karbohidrate. Ata ofrojnë pak përfitim ushqyes dhe mund të shkaktojnë një goditje të glukozës në gjak.

  Sidoqoftë, jo e gjithë buka është e keqe për njerëzit me diabet. Ato përmbajnë fibra dhe probiotikë.

  Buka e parakohshme shpesh përmban kripë dhe sheqer të shtuar. Një person duhet të kontrollojë etiketën përpara se të blejë bukë të parakohshme, ose, më mirë akoma, të investojë në një makinë që krijon bukë ose të bëjë bukë nga e para. Bërja e bukës në shtëpi lejon njerëzit të zgjedhin përbërësit që duan të përfshijnë. Me diabetin duhet të hanë bukë në moderim dhe të monitorojnë nivelin e sheqerit në gjak për të vlerësuar efektin e këtij ushqimi. Një mjek ose dietolog mund ta ndihmojë individin të vendosë se sa dhe çfarë lloji i bukës është më i miri. :

  Zëvendësuesi i bagelit: Provoni bukën e grurit të spërkatur dhe përhapjen e tij me kikirikë të pangopur ose gjalpë bajame. Mjedra ose arra shije të shkëlqyera në krye. Thotë feta dhe përhapni avokadon mbi to, duke shtuar një vezë të copëtuar në majë nëse dëshironi. Rritni aromën duke shtuar jalapenos ose piper kayenne.

  Cilat lloje të bukës duhet të zgjedhë një person me diabet? Klikoni këtu për të mësuar më shumë. Balanconi një mëngjes të harmoniqhealth.com ëmbël me ushqime që janë të pasura me fibra, proteina, ose të dyja, të tilla si avokado dhe bajame. Një person duhet të planifikojë të bëjë një shëtitje menjëherë pas një vakti të karburantit të lartë. Këto strategji do të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak. Ndihmoni njerëzit të hanë sipas preferencave të tyre:

  Maksimizoni marrjen e proteinave: Proteina i ndihmon njerëzit të ndjehen të plotë dhe mundëson zhvillimin e indeve të shëndetshme dhe muskujve. Arrat, bishtajoret dhe produktet shtazore, të tilla si bulmeti me pak yndyrë, janë burime të shkëlqyera të proteinave. Arrat, farat, krundet e grurit, krundet e tërshërës, shumica e perimeve dhe shumë fruta janë të pasura me fibra. Uji dhe kafeja ose çaji i pangopur janë zgjedhje më të shëndetshme sesa pije të ëmbëlsuara, dhe frutat e freskëta të freskëta janë më të mira se lëngu i frutave të freskëta. Sheqernat dhe ëmbëlsuesit artificialë mund të ndikojnë në rezistencën ndaj insulinës dhe nivelet e glukozës. Ushqimet Premade shpesh përmbajnë sheqer të shtuar, kështu që gjithmonë kontrolloni etiketën. Ushqimi pesë deri në shtatë vakte të vogla në ditë mund të jetë e dobishme për një person me diabet, por personi duhet të sigurojë që këto të mos bëhen vakte të mëdha. Shëndeti dhe presioni i lartë i gjakut, që të dyja janë komplikime të diabetit. Shumica e kripës vijnë nga ushqime të paketuara, kështu që ushqimet e freskëta dhe të gatuara në shtëpi janë përgjithësisht një mundësi më e mirë. Ushqime të pasura me kalium, të tilla si zarzavate me gjethe të errëta, panxhar, patate të ëmbla, brokoli, asparagus, avokado dhe banane do të ndihmojnë në kompensimin e efekteve të natriumit në shëndet. Pesha, por ngrënia e pjesëve të mëdha mund të çojë në shtim në peshë. Njerëzit duhet të flasin me mjekun ose dietologun e tyre për madhësinë më të mirë të pjesës dhe frekuencën e vaktit për ta. Kjo i mundëson një personi të ndjehet i plotë dhe mund të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të glukozës në gjak të qëndrueshme. Ndjeshmëria ndaj insulinës është shpesh më e lartë në mëngjes sesa mbrëmja, kështu që një orar i ngrënies që përfshin mëngjesin dhe minimizon ngrënien e natës vonë është e preferueshme. Shumë alternativa të shijshme dhe të larmishme ofrojnë fibra të shëndetshme dhe lëndë ushqyese të tjera. Mund të jetë gjithashtu e dobishme për t’u lidhur me të tjerët që kuptojnë se si është të jetosh me diabetin tip 2. T2D Healthline është një aplikacion falas që ofron mbështetje përmes bisedave një-në-një dhe diskutimeve të grupeve të drejtpërdrejta. Shkarkoni aplikacionin për iPhone ose Android. > Ushqimi i mëngjesit është një strategji e mundshme për Blo